Home / DEMOKRAT GÜNDEM / GÜZELLEŞEN GELİŞEN ÇAYCUMA’MIZI DÜŞÜNMEK

GÜZELLEŞEN GELİŞEN ÇAYCUMA’MIZI DÜŞÜNMEK

İnsanlar yaşam boyunca, yavaş yavaş hastalanır. Ancak kış-bahar aylarında daha çok hastalanıyor. Vücut direnci azalınca ve sağlıklı beslenme koşulları her insan ve aile için mümkün olamayınca hastalanmak kaçınılmazdır der bilim. Hele, gelir düzeyleri de düşük ise daha çabuklaşır vücudun sorunları. Bu durumlarda hastalanınca doktora, hastaneye gitmek zorunludur. Koşullar elverişli ise. Ülkemizde devlet ve özel girişimci hastaneler var. Aslında, eğitim ve sağlık ticaret konusu olmamalıdır. Yine de ancak bazı yerlerde yetersizdir. Çaycuma’mız da olduğu gibi. Çaycuma’mız Bu eksiğimizi, en güzel şekilde yerine getirmek için hastane yapmak için yer ayırıp, kendi güçleri, olanaklarıyla yapıp, devlete teslim etmişlerdir. Tebrikler. Devlet de yetersizlik gösteren bu hastanemizi genişletmiştir. Ancak, genişletilmesine rağmen yine yetersizleşmiş durumdadır.
Çaycuma Devlet Hastanemize her gidişimde değerli doktorlarımızın özverisi, çabası yetersiz kalmaktadır. Çünkü Devrek, Gökçebey, hatta Çaycuma’mıza yakın ilimiz Bartın köylerinden de gelen olunca, bazı muayene hizmetlerinde yoğunluk atıyor, yetersiz kalıyor. Örneğin; Ultrasyon görüntüleme bölümü ileri tarihlere randevu vermek zorunda kalıyor. Emar (MR) görüntüleme cihazı da olmadığı için il devlet hastanesinden randevu alınıyor. Mide sindirim rahatsızlıkları için de görüntüleme yapılamıyor. Bazı bölümler çok talep olduğu için doktorlarımız muayene kısıtlaması yapmak zorunda kalıyorlar. Kalp damar rahatsızlıkları için doktorumuz var olsa da anjiyo görüntülemesi yapılamıyor.
Devletimizi kim yönetirse yönetsin; Geleceğimizin yücelmesi için, halkımızın güvenliğinden, sağlığından, nitelikli eğitiminden, tarafsız adaletinden, gerekli milli üretimlerden sorumludur. Atatürk’ümüz her hizmeti devlet yapsın dememiştir ama sadece çok önemli konular da örneğin; Milli zenginliklerimiz ve değerlerimiz konusunda devlet gücüne önem vermiştir, verilmesini istemiştir. Bu milliyetçi bir görevdir de. Bu Anayasal bir zorunluluk ve sorumluluktur vatanımız, halkımız ve bağımsızlığımız için.
Çaycuma’mız Batı Karadeniz bölgemizde çok önemsenmesi gereken merkezdir. Kara, hava, deniz yollarıyla ülkemize bağlantılıdır. Belediye çalışmalarımız CHP’li Başkan yönetiminde en doruk seviyelere doğru tırmanmaktadır. Devletimizi yönetenler bu gelişmeyi görmelidir. Ve gerekli yatı rıma daha fazla önem vermelidirler. Geniş arazi ve su, doğal zenginlik ve turizm açısından kıskanılacak düzeydedir. Turizm ve sanayi için yatırım istemektedir. İşsizlerimiz köylerini terk etmektedirler.
Özelleştirilen kömür ocakları işçi çalıştırmada güvencesiz oluşundan, genç işsizler tercih edilmiyorlar. Gençlerimize evlenmeleri için uyarıda bulunuyorlar da, asgari ücret ile nasıl geçinilir diye düşünülmüyor. Ve de gelecek güvenceli iş yok. Veya özel şirketler almıyorlar, alamıyorlar. Sanki işsizlikten gurur duyuyor yönetenler. İşçilerimiz çalışabildikleri yerlerde sendikasız da olunca, savunmasızdırlar. Bu özelleştirmeci kapitalist düzende adaletli yaşam güvencesi de yok. Böyle ortamda hadi gençleri evlendir de göreyim seni.
Çaycuma’mızda da bu sorunlara çözüm arar isterken, belediyemiz bilimsel çalışmalarıyla özveri ile çabalamaktadır. İlçemizi birinci sınıf seviyesine yükselttiğini devletimiz göz ardı etmektedir. Görmüyor mu? Burada hep CeHePeliler mi yaşıyor?.
Artı, İlçe siyasilerimiz Çaycuma’mız için il olmalıdır! Diyebilmelidirler. Veya Bartın ile büyükşehir şeklinde düşünülemez mi? Ve de bu yönde çalışmalar yapmaya odaklanmalıdırlar bence. Bu duruşuyla Çaycuma’mızda ki B.Ecevit üniversitesi birimleri çoğaltılmalı, hatta hastanemiz de bazı önem i tıp kısımları da geliştirilmelidir. Görüldüğü kadarıyla ülkemiz üretilebilen önemli tüketim malları ithal edilmektedir. Niçin? Sanayileşmesini belli illerimize sıkıştırılmasının doğru olmadığının sakıncalarını konuşmaktayız. Köylerimiz boşalmaktadır. Ülkemizin Çaycuma gibi müsait yerlerine dağılmalıdır. Bu siyasi anlayış ülkemizi çağdaşlığa, gelişmeye, gerekli üretimlere taşımaz, yükseltmez. Bu bölgemiz yatırım beklemektedir. Çaycuma’mız bu önemsenmeye layık ötesi yapı ve güzelliktedir. Saygılarımla…

About Barış Dinç

Check Also

“Çaycuma göz kamaştırıyor”

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’yı Avukat Ali Osman Odabaş ile birlikte ziyaret eden TBMM’nin son …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir